26/07/2015
Daniel Idziak (10 articles)
0 comments
Share

Projekcja na zewnątrz – czyli niedrogie, prywatne kino pod chmurką.

Aby w pełni wykorzystać krótki sezon letni, warto jest spędzać możliwie jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. Jedną z czynności, którym lubię poddawać się wieczorami (bez względu na porę roku) jest oglądanie filmów z najbliższymi. Od ubiegłego roku, studiując zagraniczne fora zrzeszające pasjonatów tematyki home theater, postanowiłem zaimplementować ich rozwiązania na Polskim gruncie. Okazało się, że był to przysłowiowy „strzał w dziesiątkę”.

Wbrew pozorom, zorganizowanie sprzętu, służącemu na pozór ekstrawanckiemu zastosowaniu nie musi być wcale kosztowne. Można co prawda zainwestować większe środki na zakup lepszego projektora, czy dedykowanego ekranu. Mając jednak na uwadze polskie uwarunkowania ekonomiczne, nie sądzę by wiele osób spośród odwiedzających audiopasję, mogło sobie na taki luksus pozwolić.

Mnie udało się złożyć zestaw dający sporo frajdy, nie wydając 1500zł (ca. 350€), za ekran DIY oraz projektor Mitshubishi XC120. Nie polecam wykorzystywania jedynego projektora w domu do takich zastosowań (zwłaszcza jeśli jest to projektor klasy premium), z uwagi na wiele potencjalnych możliwości jego uszkodzenia w trakcie przenoszenia, montażu czy samej projekcji. Dużo korzystniejszą opcją jest zakup projektora używanego w niskiej cenie, o nie wyśrubowanych parametrach (traktujemy to jako zabawę, a nie jako pole do ekscytowania się jakością obrazu).

Na co należy zatem zwracać uwagę przy organizacji tego typu imprezy?

Pogoda: Aby impreza na zewnątrz się udała, musimy mieć gwarancję tego, że w trakcie seansu nie rozpęta się burza, nie zacznie lać deszcz, grad itp.
Umiejscowienie sprzętu: Najlepiej, jeśli tor projekcji nie jest szczególnie uczęszczany (goście mogą przerywać wiązkę projekcji). W praktyce, im wyżej znajduje się projektor i ekran – tym lepiej. Dobrze jest mieć możliwość instalacji na wysokości 2-3 metrów od ziemi. To samo dotyczy ekranu.
Umiejscowienie kabli: Kable powinny być widoczne, oraz powinny być poprowadzone się poza uczęszczanymi ścieżkami. Pozwoli to po pierwsze zapobiec zaplątaniu się o ten kabel naszych gości, oraz ograniczy ryzyko pociągnięcia projektora za sobą w przypadku, gdy ktoś się w ten kabel zaplącze.
Zabezpieczenie terenu: Bardzo ważne jest odpowiednie zabezpieczenie terenu wokół projektora. Najlepiej jest zabezpieczyć projektor moskitierą (siatką przeciw komarom/robactwu) spryskaną środkami antyowadowymi, pozostawiając otwór wyłącznie na soczewkę projektora, dodatkowo ustawiając wokół środki odstraszające owady.
Godzina projekcji: Należy mieć świadomość, że najlepsze efekty uzyska się po zmroku. Jako, że na zewnątrz trudno jest uzyskać całkowite zaciemnienie, warto jest wybrać projektor o wysokiej jasności (min. 2000 ANSI), można się również pokusić o zakup specjalnie zaprojektowanego ekranu (jednak zwiększy to znacznie koszt całej zabawy).
Ekran i projektor: Tak jak wspomniano we wstępie, powinny to być urządzenia relatywnie tanie. Ekran wykonałem samemu, kupując materiał PCV wykorzystywany przy produkcji plandek. Nie jest to high end wśród ekranów, tym nie mniej jest to materiał tani, odporny na uszkodzenia, łatwy do utrzymania w czystości, nie gniecący się, oraz odporny na warunki atmosferyczne.
Projektor to w moim przypadku leciwy Mitsubishi XC120, który mimo niedużej jasności, dzięki przyzwoitej optyce i tak daje radę z naświetleniem ekranu o wymiarze 6,5x4m! (300 cali, Proporcja 16:10!). Nie jest to jasna, profesjonalna projekcja (słaby projektor), ale z powodzeniem daje radę jako zabawka dla naszych niewygórowanych oczekiwań. Jeśli ktoś oczekuje lepszych rezultatów niewielkim nakładem kosztów, może kupić dwa identyczne projektory i połączyć je ze sobą w trybie „Double Stacking”.
Nagłośnienie: jeśli mieszkacie w ścisłej zabudowie, i chcecie pozostać w pozytywnych relacjach z sąsiadami, nie polecam używać nagłośnienia estradowego. Boombox/głośnik bluetooth z powodzeniem wystarczą, by dialogi i efekty były słyszalne.
Wygoda: Bardzo ważne jest zapewnienie gościom wygodnych foteli ogrodowych/leżaków, oraz kocy do okrycia jeśli ktoś ubierze się zbyt lekko (noce potrafią być chłodne latem).
Jedzenie i trunki: według uznania, u mnie świetnie sprawdza się popcorn i nachosy (jak to w kinie!), chociaż tutaj mamy dowolność :).

Postaram się w najbliższej przyszłości wykonać kilka zdjęć ukazujących seans, oraz zastosowane przeze mnie rozwiązania.

Zachęcam do dyskusji na naszym forum. 

Daniel Idziak

Daniel Idziak

Pasjonat muzyki, meloman. Nałogowy zbieracz cd, plików i winyli. Nałogowy zbieracz wszelkiego rodzaju sprzętu audio. Właściciel i pomysłodawca serwisu audiopasja.pl.

Related articles

Sorry, no posts were found.