Czym jest „audiovoodoo” ?
25 października 2015
Daniel Idziak (8 articles)
1 comment
Share

Czym jest „audiovoodoo” ?

Początkująca część pasjonatów wysokiej klasy sprzętu audio spotykając się z określeniem „audiovoodoo” może czuć się skonfudowana. Wbrew pozorom, określenie to nie dotyczy tajemnych praktyk mających na celu uszkodzenie sprzętu innych audiofili (zwłaszcza adwersarzy) – nie polega bowiem na wbijaniu szpilek w kopułki głośników, rzucając klątwę na sprzęt, tudzież słuch innego audiofila.

Z mojej wiedzy wynika, że nie wypracowano dotychczas spójnej i w pełni oddającej istotę zagadnienia definicji dla „Audiovoodoo”, dlatego też wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, dla potrzeb pasjonatów zrzeszających się wokół audiopasji, należy uznać iż audiovoodoo – to zazwyczaj kosztowny element systemu audio, który według producenta, wbrew nauce i wszelkim pomiarom ma dokonywać poprawy właściwości urządzeń audio z którymi wchodzi w interakcję.

Mówiąc wprost: Audiovoodo to wszystkie elementy oraz dodatki do systemu audio, które z pragmatycznego punktu widzenia nie są w stanie wnieść mierzalnej poprawy w zakresie brzmienia zestawu, pomimo tego są sprzedawane jako remedium na „bolączki” tegoż zestawu – stanowiąc w istocie kosztowne rekwizyty, częstokroć o dość wątpliwych walorach estetycznych.

Tak naprawdę siliłem się na poszukiwanie audiovoodoo w zagranicznych częściach Internetu, ale wertując polskie źródła zdałem sobie sprawę z tego, że wystarczy kupić czasopismo branżowe, lub wejść na strony internetowe, fora polskich opiniotwórczych serwisów audio, by mieć o czym pisać przez kilka następnych lat. Swoją drogą, zastanawia mnie, czy są ludzie którzy naprawdę w to wierzą, czy po prostu jest to wysublimowana forma żartu w stylu 4chan #PissForEquality ?

Poniżej przytaczam zestawienie trzech najbardziej kuriozalnych moim zdaniem rekwizytów „audiovoodoo”, ku przestrodze niedoświadczonym użytkownikom sprzętu audio. Celowo nie nadaję im numeracji, gdyż trudno ocenić który rekwizyt jest najbardziej idiotyczny.

Machina Dynamica’s Brilliant Pebbles – strona producenta – Magiczne kamienie, mające poprawić brzmienie zestawu audio. Producent przewidział kilka wariantów w większych i mniejszych opakowaniach (w zależności od zastosowań), można je przykleić do kabla audio, postawić na wzmacniaczu, czy w rogu pomieszczenia odsłuchowego. I to wszystko już od 29 dolarów za najmniejsze opakowanie!

Marigo Labs Signature 3-D Mat – strona producenta – mata 3D nakładana na płytę CD, która ma zdaniem producenta dzięki swoim cudownym właściwościom ma poprawiać brzmienie utworów na płycie, a nawet poprawiać kolory przy filmach nagranych na nośnikach dvd/blu-ray.

SHUNYATA RESEARCH DARK FIELD – strona producentapodstawki pod kable zasilające lub głośnikowe, które poprzez ograniczenie transmisji drgań z podłogi na kabel (SIC!), oraz kontrolę rezonansów i pola elektrostatycznego mają poprawiać brzmienie zestawu audio. Naturalnie, podstawek pod kable o zbawiennym wpływie na dźwięk produkuje się więcej (ten producent wyskoczył mi jako „pierwszy wynik”, stąd jego obecność w zestawieniu).

UWAGA: Z premedytacją nie zamieściłem tutaj okablowania, bo chociaż zastosowanie drogich przewodów nie wnosi ŻADNEJ odczuwalnej różnicy w brzmieniu, to jednak można je wykorzystać łącząc ze sobą elementy systemu audio, więc nie są totalnie bezużyteczne (to, że nie warte swej ceny to inna sprawa).

Najprawdopodobniej zaraz zostanę zmieszany z błotem przez słyszących. Może w ferworze walki o najlepsze brzmienie, ktoś po stronie „złotouchych” zechciałby odkupić magiczne podkładki pod sprzęt audio? Wykonane zostały przez inżyniera dźwięku, który przez długie lata pracował w NASA, podobno powstały przy współpracy ze znanym łowcą jednorożców. Dzięki magicznemu pyłowi pochodzącemu z rogu jednorożca użytemu przy produkcji podkładek, brzmienie w moim systemie nabrało poprawy w niemal każdym aspekcie. Pojawiła się głębia i przestrzeń w scenie muzycznej, bas jest lepiej kontrolowany, zaś sybilanty przypominają śpiew mitycznych morskich syren. 😉

 

Daniel Idziak

Daniel Idziak