Jak dobrze kupić pierwszy zestaw stereo? – Garść praktycznych wskazówek.
20 października 2017
Daniel Idziak (8 articles)
0 comments
Share

Jak dobrze kupić pierwszy zestaw stereo? – Garść praktycznych wskazówek.

Postanowiłem napisać ten poradnik, by raz na zawsze usystematyzować wiedzę dla osób rozważających zakup swojego pierwszego zestawu stereo z prawdziwego zdarzenia. Dostaję wiele zapytań i próśb od osób które przymierzają się do takiego zakupu. Mam nadzieję, że wskazówki których Wam udzielę, pozwolą Wam zaoszczędzić sporo pieniędzy i rozczarowań. Pamiętajcie proszę, że nie jestem guru i wyrocznią delficką a jedynie bazuję na swoim wieloletnim doświadczeniu, i są to moje subiektywne uwagi i spostrzeżenia, do których doszedłem poprzez dotychczasową zabawę ze sprzętem grającym.

Zacznijmy od podstaw – z czego konkretnie składa się system audio?

Źródło dźwięku – jak sama nazwa wskazuje jest to element toru audio z którego pochodzi dźwięk, który chcemy odtworzyć – np. Gramofon, komputer z kartą dźwiękową/DAC, odtwarzacz CD, Magnetofon kasetowy,  magnetofon szpulowy, tuner itp.
Wzmocnienie – Wzmacniacz/Amplituner – jest to element odpowiadający za wzmocnienie sygnału audio pochodzącego ze źródła, i przekazanie go w możliwie niezmienionej formie do głośników/słuchawek.
Kolumny głośnikowe/słuchawki – odpowiadają za przetwarzanie sygnału elektrycznego na falę akustyczną, czyli po prostu na to co słyszymy.

Pytania, które warto sobie zadać przed zakupem!

Przed zakupem pierwszego zestawu stereo należy sobie odpowiedzieć na szereg, z pozoru błahych pytań, które wbrew pozorom nie są wcale bezpodstawne. Jednocześnie proszę wszystkich początkujących o odpowiedź na te pytania przed zwróceniem się do mnie z prośbą o pomoc w wyborze sprzętu.

  1. Jaki budżet chcę przeznaczyć na zestaw?

Jest to pytanie które determinuje nam zakres sprzętu oraz rynek na jakim mamy się poruszać (pierwotny, lub wtórny). Ż doświadczenia mogę powiedzieć, że gra sprzęt a nie pieniądze na niego wydane. Zdarzało mi się w życiu kupować totalnie niszowe i zapomniane konstrukcje vintage, które z uwagi na to że były wytworzone przez jakaś małą manufakturę, która najczęściej już nie istnieje – kosztowały równowartość czapki śliwek a dźwiękowo stawały w szranki z nowymi konstrukcjami klasy hifi. Dobrze brzmiący zestaw stereo można złożyć już za około 1500-2000zł (gramofon/cd/karta dźwiękowa, wzmacniacz, kolumny).

  1. Jaki metraż ma pomieszczenie w którym zestaw ma grać?

To pytanie pozwala na sprawdzenie czy w określonym budżecie jest to w ogóle możliwe, aby zakupić sprzęt o odpowiedniej mocy/skuteczności, które z powodzeniem nagłośnią pomieszczenie odsłuchowe.

  1. Jakiej muzyki słucham?

Odpowiedź na to pytanie pozwoli na dobór sprzętu dopasowanego do oczekiwań/danej muzyki. Dobry sprzęt powinien zagrać świetnie zarówno ciężki metal, rock, techno i pop jak również smooth jazz, klasykę i wokal. Tyle w teorii. W praktyce wygląda to w ten sposób, że różne konstrukcje sprawdzają się lepiej/gorzej w określonych gatunkach muzycznych – a uniwersalny sprzęt to wydatek znacznie przekraczający budżet 2000zł.

  1. Jakie ma być zastosowanie sprzętu

Wieczorne granie w sypialni/salonie, czy głośny koncert we własnym domu i małe prywatki? Zazwyczaj potrzeba tutaj pewnego kompromisu – duży „wykop” i wysoka jakość dźwięku. Aby mieć jedno i drugie w tym budżecie – jest to praktycznie niewykonalne.

Kwestie okablowania i innych akcesoriów radzę Wam sobie odpuścić – poza marginalnymi przypadkami (nieprawidłowo wykonany kabel/z wadami) – nie mają wpływu na dźwięk. Każdy kto twierdzi inaczej – proszony jest o przedstawienie pomiarów studyjnych – chętnie takie „grające” kable kupię ;). Warunek : różnica musi być nie tylko „słyszalna”, ale również widoczna na wykresach charakterystyki brzmienia. Wszystko co ma wpływ na dźwięk, jest mierzalne.

Jakie zestawy zatem rekomenduję?

Pewnie brakuje Wam tutaj jakichś przykładowych zestawów sprzętu który polecam – z premedytacją ich nie zamieszczam. Powodów jest kilka – po pierwsze – zapraszam do rejestracji na forum i zadania tam pytania – elitarne grono doświadczonych użytkowników na pewno spróbuje pomóc. Po drugie – moje rekomendacje mogłyby zostać wykorzystane przez handlarzy, którzy momentalnie wywindują ceny rekomendowanego przeze mnie sprzętu jakgdyby sprzedawali czyste złoto, i jakbym przekazał jedną jedyną prawdę objawioną na temat tego co sprzedają (historia zna kilka takich przykładów, doświadczeni wiedzą o jakie sprzęty chodzi). Po trzecie – każdy ma indywidualne potrzeby i gusta. Trudno jest w związku z tym budować jakieś rekomendacje uniwersalne.

Tutaj macie przykład budżetowego zestawu stereo, który zawstydzał wiele drogich konstrukcji

Jeśli macie sugestie, czy uwagi którymi chcielibyście się podzielić – zapraszam do dzielenia się nimi w komentarzach. W kolejnych częściach serii, postaram się odpowiedzieć na temat wad i zalet poszczególnych źródeł, wzmacniaczy i rodzajów kolumn głośnikowych.

Daniel Idziak

Daniel Idziak