Jaki sprzęt audio wybrać na zewnątrz?
1 czerwca 2015
Daniel Idziak (8 articles)
0 comments
Share

Jaki sprzęt audio wybrać na zewnątrz?

 

W związku z rozpoczynającym się sezonem „imprez plenerowych”, zdecydowałem się udzielić kilka informacji dla osób stojących przed zakupem sprzętu grającego na zewnątrz. W ostatnim czasie wiele osób zadawało mi pytanie jaki sprzęt do okazjonalnych imprez „w plenerze” zakupić. Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, ponieważ jest to temat bardzo złożony.  Poniżej spróbowałem w sposób syntetyczny i spójny stworzyć poradnik dotyczący zakupu sprzętu outdoor.

Co rozumiem poprzez plener?

Jest to jedno z głównych pytań, które pozwala odrzucić skrajne rozwiązania. W przypadku konieczności nagłośnienia dużej przestrzeni na świeżym powietrzu, nie obejdzie się bez sprzętu profesjonalnego. Najlepszy boombox, czy sprzęt domowy nie umożliwi zapewnienia odpowiedniego roznoszenia się fal akustycznych na otwartej przestrzeni. Inny sprzęt stosowany jest do nagłośnienia dużych obszarowo imprez w terenie niezabudowanym, inny sprzęt stosowany jest dla imprez na niedużej powierzchni (zwłaszcza, jeśli cenicie dobre stosunki z sąsiadami,  w zwartej zabudowie gdzie odległość między oknem domu a oknem domu sąsiada nie przekracza zazwyczaj 50 metrów). Tutaj wystarczy boombox, lub zestaw głośników zewnętrznych (również ogrodowych).

Co rozumiem poprzez „okazjonalne”?

Czy będzie to sprzęt używany w celach komercyjnych, przez kilka dni w tygodniu w trakcie sezonu letniego, co weekend, czy raczej do 4 razy w roku? Odpowiedź na to pytanie determinuje konieczność zakupu urządzenia, oraz kosztów jakie na zakup należałoby przeznaczyć. Wpływa on również na zasadność instalacji „na stałe” w miejscu imprez(y?). Naturalnym jest, że im częściej sprzęt będzie wykorzystywany, tym większy nacisk kładzie się na brzmienie, estetykę, ergonomię i niezawodność zestawu, a co za tym idzie warto jest zainwestować w zakup własnego sprzętu możliwie jak najlepszej jakości. Również w sytuacji, jeśli ma to być sprzęt przydomowy, jeśli planujemy korzystać z niego regularnie od cieplejszych dni wiosny, do złotej polskiej jesieni – warto jest zainwestować w sprzęt stacjonarny (głośniki zewnętrzne, ogrodowe).

Co rozumiem poprzez imprezę?

Nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, ze inny sprzęt jest potrzebny dla nagłośnienia imprezy okolicznościowej dla kilkuset osób, inny zaś dla nagłośnienia grilla dla znajomych (przyjmijmy, że do 50 osób), a jeszcze inny do spotkania w kameralnym gronie (najbliżsi). Do pierwszego zastosowania proponuję zakup/wynajęcie sprzętu profesjonalnego. W drugim przypadku sprzęt domowy również powinien spełnić swoją funkcję wzorowo, o ile nie wykluczono go odpowiadając na wcześniejsze pytania. W trzecim przypadku wystarczy nawet mały głośnik mobilny.

Jakim budżetem dysponuję?

W przypadku skromnego budżetu (do 1500zł) i dużej imprezy o charakterze incydentalnym (jednorazowym) rekomenduję wynajem sprzętu (najlepiej z dj’em). Jest wiele osób, które zajmują się organizacją imprez zawodowo. Zakup sprzętu w tej cenie (również używanego), za skrajnymi wyjątkami nie pozwoli na nagłośnienie takiej imprezy na świeżym powietrzu… Jeśli ktoś chce organizować takie imprezy częściej, i chce mieć własny sprzęt, niestety musi liczyć się ze znacznie większym wydatkiem. W pozostałych przypadkach, w kwocie od 150 do 2000zł da się zakupić naprawdę *przyzwoity(*w zależności od oczekiwań) zestaw.

Funkcjonalność sprzętu?

Co ma odtwarzać? Czy ma mieć możliwość sterowania zdalnie przez np. smartfona? (wbrew pozorom nie jest to dziś drogie rozwiązanie). W przypadku częstego korzystania ze sprzętu audio na zewnątrz ma to kolosalny wpływ

Last but not least – WAF(Woman Acceptance Factor – czyli na ile Twoja żona/partnerka Ci pozwoli w kwestii doboru sprzętu;))

Współczynnik często pomijany, wpływający na liczbę rozwodów w Polsce ;). Jeśli sprzęt ma służyć nie tylko Tobie, ważne aby osoby współdecyzyjne w dysponowaniu domowym budżetem akceptowały kwestie wizualne i użytkowe. Jeśli sprzęt ma być wykorzystywany często, warto jest zainteresować się rozwiązaniami które da się bardzo łatwo ukryć (np. głośniki ogrodowe, zewnętrzne). Jest to sprzęt, który jest montowany na stałe, przystosowany do pracy w bardzo niekorzystnych warunkach. Jest on jednak relatywnie drogi, a jego brzmienie często pozostawia wiele do życzenia, dlatego polecam go osobom dysponującym zasobniejszym budżetem.

Teraz przykłady z życia wzięte:

Organizacja imprez przy własnej restauracji/pubie/czy hotelu, lub dla osób które często wystawiają przyjęcia na zewnątrz dla dużej ilości osób – w tej sytuacji naturalnym jest, że sprzęt powinien być możliwie jak najwyższej jakości, trwałości, i estetyce. Nasi goście muszą czuć się komfortowo, nagłośnienie musi być idealnie dostosowane do umiejscowienia gości (część „taneczna” i część „stolikowa”). W tej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest zakup sprzętu outdoor na stałe (głośniki zewnętrzne), z dostawianym subwooferem mobilnym (dołączanym wieczorem).

Organizacja imprezy typu „18-tka” – impreza o charakterze incydentalnym – wynajęcie sprzętu z obsługą. Jest wielu DJ, którzy za uczciwe pieniądze przeprowadzają takie imprezy.

Organizacja imprez dla rodziny i znajomych (do 50 osób), kilka, do kilkunastu razy w roku – tutaj z powodzeniem wystarczy domowy sprzęt grający, mocniejszy boombox (np. JVC RC-XC3, jakiś kolos „Vintage” jak np. Philips D8304, jakiś „wyższy” model Panasonic Cobra, lub któraś legendarnych „TUB” od JVC), lub zestaw głośników ogrodowych (jeśli zależy nam na estetyce, i nie mamy ochoty „targać” sprzętu za każdym razem gdy zachodzi taka potrzeba).

Organizacja imprez kameralnych, dla najbliższych – tutaj, w zdecydowanej większości przypadków wystarcza nawet głośnik mobilny / bluetooth, lub nieduży boombox, grający muzykę „w tle”, dla lepszego samopoczucia i „klimatu”.

Samemu do odsłuchu w ogrodzie posiadam kilka urządzeń zewnętrznych (Dwa boomboxy, głośnik mobilny marki Jabra, a do „grubszych” imprez zestaw stereo oparty na kolumnach Infinity SM 150 i subwooferze zewnętrznym z 18” głośnikiem Cerwin Vega). W zdecydowanej większości przypadków wystarcza mi jeden z rzeczonych boomboxów, lub głośnik bluetooth, ponieważ mieszkam w gęstej zabudowie i zależy mi na pozytywnych relacjach z sąsiadami. Poniżej zresztą posłużę się przykładem dwóch wystarczających dla mnie rozwiązań : Jabra soulmate, oraz Philips D8304. Jeśli ktoś z czytających wyrazi takie życzenie mogę dograć jeszcze film ukazujący odsłuch na największym z boomboxów jakie obecnie posiadam: JVC RC-XC3. W niedalekiej przyszłości planuję organizację kina plenerowego w moim ogrodzie, wówczas też zaprezentuję rozwiązania w zakresie przygotowania sprzętu do projekcji zewnętrznej.

Poniżej przykłady dwóch najczęściej używanych przeze mnie rozwiązań: Jabra, oraz Philips.

 

 

W przypadku pytań, serdecznie zapraszam na nasze forum, oraz zachęcam do dzielenia się swoimi uwagami w komentarzach.

 

 

 

 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/users/audiopasja/public_html/wp-content/themes/solidus-theme/includes/single/post-tags-categories.php on line 7
Daniel Idziak

Daniel Idziak